Historia wózków widłowych

Pierwszy wózek widłowy został skonstruowany  prawie 100 lat temu. Dziś jest jednym z najważniejszych urządzeń wykorzystywanych w transporcie około zakładowym i gospodarce magazynowej w wielu firmach na całym świecie.

Dzisiejsze wózki widłowe znacznie różnią się od swoich poprzedników nie tylko pod względem technologicznym, ale  przede wszystkim są dużo bardziej bezpieczne w codziennej eksploatacji.

Początki

Pierwsze wózki widłowe pojawiły się w latach dwudziestych XX wieku.  Nowe urządzenia miały służyć do przenoszenia różnych przedmiotów, zwłaszcza takich, których człowiek nie byłby w stanie udźwignąć samodzielnie. Do najbardziej znanych producentów wózków widłowych na świecie należy bez wątpienia firma Clark, prekursor w konstruowaniu najbardziej zaawansowanych urządzeń podnośnikowych.

W 1917 roku marka Clark zaczęła produkować swój pierwszy wózek o nazwie Tructractor. Sześć lat później pojawił się pierwszy na świecie trójkołowy pojazd o napędzie benzynowym, a w 1927 roku- czterokołowy wózek jezdniowy- Clarktor. Lata wojenne były dla przedsiębiorstwa czasem prężnego rozwoju, a przełożyło się to na wzrost produkcji z 500 na 23 500 egzemplarzy wózków rocznie. Od 1945 roku producent Clark dostarcza wózki widłowe do znacznej części magazynów i fabryk na  całym świecie.

Rozwój

Wózki produkowane w fabrykach Clark znajdywały wielu nabywców. Pozwoliło to na zaspokojenie aż 90%  rynku amerykańskiego.  Pod koniec lat czterdziestych wózki widłowe dotarły również do Europy. Specjaliści Clark niewątpliwie rozwinęli branżę logistyczną. Po wojnie aż do lat 90. XX w. pracownicy firmy zajmowali się udoskonalaniem wózków, wprowadzaniem nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań.

suret 179Zastosowanie

Choć od wyprodukowania pierwszego wózka widłowego minęło prawie 100 lat, zasada działania pozostała ta sama. Zmienił się natomiast zakres zastosowania wózków w branży logistycznej. Dziś nie są to już tylko pojazdy przeznaczone do podnoszenia palet w magazynach. Obecnie produkowane maszyny są dużo bardziej zaawansowane technologicznie. Dzięki temu wózki widłowe są coraz bardziej uniwersalnym narzędziem pracy.

Obecnie wózki widłowe są idealnymi narzędziami usprawniającymi pracę, a także sprawdzają się doskonale jako bezpieczny środek transportu. Przykładem może być sytuacja, w której przy zastosowaniu kosza osobowego trzeba podnieść ludzi, aby mogli pracować na wysokościach. Z tego też powodu Wózki są dużo bezpieczniejsze niż chociażby drabiny. Oprócz innowacyjnych rozwiązań w nowych wózkach wykorzystywane są też różnego rodzaju udogodnienia, jak np.: wygodny fotel, klimatyzacja czy sprzęt audio, które w znaczący sposób podnoszą komfort pracy operatora. Funkcjonowanie magazynów, fabryk czy portów bez wózków widłowych byłoby w dzisiejszych czasach bardzo trudne.

Oferta wózków Clark: http://www.suret.com.pl/?oferta/sprzedaz-wozkow/wozki-nowe-clark,przegladaj.html

Jedna odpowiedź do “Historia wózków widłowych”

  1. Hubert pisze:

    Interesujący tekst. W sumie nigdy wcześniej nie zagłębiałem się w historie wózków widłowych, ale myślę, że warto takie informacje posiadać, szczególnie pracując w branży logistycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *