Jak poprawić poziom bezpieczeństwa w magazynie?

Efektywność pracy magazynowej to jeden z najważniejszych aspektów działalności każdego większego przedsiębiorstwa. Aby była ona na odpowiednio wysokim poziomie, należy przede wszystkim zapewnić właściwy poziom bezpieczeństwa pracy pracownikom magazynu, ale jednocześnie ograniczyć koszty magazynowania do niezbędnego minimum.

koszty eksploatacji magazynuMinimalizowanie wydatków i maksymalizowanie oszczędności nigdy nie jest zadaniem prostym. Istnieje jednak kilka skutecznych metod, dzięki którym możliwa jest realizacja tych celów. Jak podkreślają specjaliści firmy Suret – http://www.suret.com.pl/, pozwalają one na ograniczenie ryzyka powstania strat materialnych wynikających z błędów popełnionych przez człowieka, dzięki czemu kolizje czy wypadki w magazynie są mniej dotkliwe w skutkach.

Pierwszym ze sposób jest zastosowanie w magazynach metalowych osłon słupów. Zgodnie z normą EN15512, przedsiębiorca ma obowiązek umieszczania takich osłon na słupach narożnych, które znajdują się na korytarzach bądź skrzyżowaniach. Zaleca się, aby takie osłony znajdowały się w każdym miejscu o dużym natężeniu ruchu wózków widłowych. W przypadku kolizji uszkodzenia pojazdów są znacznie mniejsze. Poza tym, zadaniem osłon słupów jest nie tylko poprawa widoczności danego elementu, ale również zwiększenie jego odporności w przypadku uderzenia wózka widłowego.

Kolejnym elementem zabezpieczającym są siatki ochronne.  Wykorzystuje się je w sytuacji, gdy jednostki ładunkowe są mało stabilne i nie gwarantują adekwatnego poziomu bezpieczeństwa. Siatki mają na celu ochronę produktów przed upadkiem z wysokości i ich zniszczeniem. Jest to rozwiązanie szczególnie polecam w magazynach, w których znajdują się wysokie regały.

Równie ważną rolę odgrywają ograniczniki palet. Istotnie wpływają one na ergonomię i bezpieczeństwo pracy. Dzięki nim paleta nie przemieszcza się, pozostając na swoim miejscu, co ogranicza ryzyko jej zbyt głębokiego osadzenia w regale.

Niezbędnym elementem w magazynie są również barierki ochronne, które stanowią zabezpieczenie w przypadku nieprzewidzianych manewrów wózków widłowych. Ograniczają one potencjalne ryzyko powstania szkód w magazynie. Stosuje się je w ciągach komunikacyjnych magazynu, w których istnieje prawdopodobieństwo kolizji.

Odpowiednie zabezpieczenie magazynu przed potencjalnym wypadkiem jest podstawą jego ekonomicznej eksploatacji. Pozwala bowiem, dzięki niewielkim kosztom, zapobiec poważnym zniszczeniom, jakie mogą mieć miejsce w przypadku kolizji bądź wypadku z udziałem sprzętu magazynowego.

Jedna odpowiedź do “Jak poprawić poziom bezpieczeństwa w magazynie?”

  1. Bartek pisze:

    Świetne porady. Bezpieczeństwo pracy w magazynie to kwestia podstawowa o którą powinien zadbać każdy pracodawca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *