Zapotrzebowanie na wózki widłowe w magazynach

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, rola magazynów istotnie wzrosła. Intensyfikacja ta wynika głównie z liczby przedsiębiorstw zajmujących się szeroko rozumianym handlem, w których podstawową kwestią jest posiadanie odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania towarów. W związku z tym, zwiększyło się również zapotrzebowanie na wózki widłowe, które są pojazdami niezbędnymi w pracy magazynowej.

Wózki widłowe to pojazdy, bez których niemożliwa byłaby efektywna praca w magazynie. Dlatego też, każde takie pomieszczenie powinno zostać wyposażane w nowoczesny tabor wózków podnośnikowych. Na rynku dostępnych jest wiele typów wózków widłowych, co nierzadko dodatkowo utrudnia wybór konkretnych modeli. Decydując się więc na zakup wózków widłowych, należy zwracać szczególną uwagę przede wszystkim na ich jakość i parametry. Trzeba bowiem pamiętać, że pojazdy takie poddawane są bardzo intensywnej eksploatacji w halach magazynowych, dlatego im sprzęt będzie lepszy, tym bardziej wydajne i bezpieczne będzie jego użytkowanie.

Wybór konkretnych wózków widłowych zależy przede wszystkich od typu prac, jakie są prowadzone w magazynie. Wózki jezdniowe można podzielić ze względu na sposób transportu oraz załadunku i rozładunku. Biorąc pod uwagę sposób transportu, wyróżnia się wózki wyposażone w platformę, uchwyt, trzpień, wysięgnik, szuflę bądź zacisk. Z kolei, ze względu na sposób załadunku i rozładunku towaru będą to wózki samoładowane, koleby oraz wywrotki. Wyróżnia się również wózki jezdniowe bądź torowe. Wózki można podzielić również pod kątem stosowanych napędów. W ramach tego podziału mówi się o wózkach akumulatorowych, spalinowych, spalinowo elektrycznych oraz elektrycznych.

Co istotne, w profesjonalnie wyposażonym magazynie, obok pojazdów używanych na co dzień, powinny znajdować się także wózki zapasowe. Stanowi to gwarancję ciągłości prac magazynowych w sytuacji, gdy któryś z pojazdów ulegnie awarii. Oczywiście flota wózków zapasowych nie powinna być zbyt duża z racji tego, iż na rynku ciągle pojawiają się coraz to nowsze modele pojazdów. Jednak na pewno każda firma powinna brać pod uwagę możliwość awarii używanego sprzętu i w związku z tym posiadać alternatywne wyjście w takiej sytuacji.

Ilość różnych typów wózków widłowych – http://www.suret.com.pl/?strony/oferta/sprzedaz-wozkow.html na pewno nie ułatwia wyboru konkretnego modelu. Jednak należy pamiętać, by przy podejmowaniu decyzji zawsze kierować się przede wszystkim zastosowaniem magazynu oraz specyfiką prac, jakie będą w nim wykonywane. Są to kwestie warunkujące wybór optymalnego modelu wózka widłowego, co przełoży się na efektywność prowadzenia transportu wewnętrznego przedsiębiorstwa.

4 odpowiedzi na “Zapotrzebowanie na wózki widłowe w magazynach”

 1. Adam pisze:

  Dobry artykuł. Rzeczywiście, w pracy magazynowej, odpowiednio duża flota wózków widłowych to podstawa. Co więcej – wzrosło także zapotrzebowanie na operatorów tych pojazdów. Ogólnie jest to na pewno branża, której znaczenie ciągle rośnie.

 2. Michal P. pisze:

  Ja także niedawno rozpocząłem kurs na operatora wózków widłowych. Jestem z okolic Warszawy i pojawia się tu naprawdę dużo ofert właśnie na tym stanowisku. Warto takie uprawnienia posiadać.

 3. grzesiek pisze:

  ogolnie branża logistyczna bardzo preznie sie rozwija i powstaja coraz to nowe punktu dystrybucyjne, gdzie niezbedni sie operatorzy wozkow. posiadanie tych uprawnien daje wiec sporo mozliwosci.

 4. mati pisze:

  to fakt, zapotrzebowanie jest coraz większe, bo buduje się coraz więcej magazynów oraz różnego rodzaju zakładów produkcyjnych. ogólnie logistyka to branza, które rośnie w siłe i zapewne na przestrzeni lat jej znacznie będzie się zwiększać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *